Wendy Diamond
fot. arch. pryw.

Wendy Diamond

Pomysłodawczyni i Prezes

Women’s Entrepreneurship Day

Autorka bestsellerów, gwiazda telewizyjna w USA. Pomysłodawczyni i Prezes Organizacji Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet (WED – Women’s Entrepreneurship Day), który przypada na 19 listopada każdego roku. Idea WED to nie tylko jeden dzień w roku, ale światowy ruch społeczny, ukierunkowany na promowanie i wspieranie przedsiębiorczości wśród kobiet poprzez mobilizowanie i angażowanie mężczyzn i kobiet do bezinteresownego dzielenia się swoim czasem, doświadczeniami, umiejętnościami a także udzielania wsparcia finansowego.

Dzięki jej inicjatywie dzień 19 listopada został ogłoszony Światowym Dniem Przedsiębior­czości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day Worldwide – w skrócie WED) i po raz pierwszy był obchodzony 19 listopada 2014 r. w siedzi­bie ONZ w Nowym Jorku.

Inicjatywa Women’s Entrepreneurship Day to jednak nie tylko jeden dzień w roku, ale światowy ruch społeczny promujący przedsiębiorczość wśród kobiet. Głównymi organizatorami WED są liderzy zmian w USA: Burmistrz Nowego Jorku, Gubernator NJ w partnerstwie z ONZ oraz De­partamentem Stanu USA.

Women’s Entrepreneurship Day to ruch społeczny ukierunkowany na wsparcie oraz wzmocnienie pozycji przedsiębiorczych kobiet na całym świecie. To również okazja do uhonorowania kobiet, które odniosły sukces i są inspiracją dla innych, a jednocześnie odpowiedź na pytanie, dlaczego warto inwestować w ich przedsiębiorczość. Kobiety to ponad połowa populacji na świecie, ale mniej niż ⅓ liczby przedsiębiorców, co oznacza, że stanowią dużą część niewykorzystanego potencjału przedsiębior­czości na świecie. Misją Women’s Entrepreneurship Day jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczych kobiet, poprzez mobilizowanie i angażowanie zarówno mężczyzn, jak i kobiet do bezinteresownego dziele­nia się swoim czasem, doświadczeniami, umiejętnościami, wiedzą oraz do udzielania wsparcia finansowego (3T: Time, Talent, Treasure). W ramach Women’s Entrepreneurship Day, największej światowej inicjatywy promującej przedsiębiorczość i zmierzającej do poprawy sytuacji finansowej kobiet, powołano 144 kra­jowych Ambasadorów WED, których zadaniem jest promowanie WED w swoich krajach. Ambasadorzy WED działają na każdym kontynencie, reprezentując kobiety w Australii, Ghanie, Kenii, Norwegii, Peru, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Ugandzie i innych krajach, w tym również w Polsce.